Leo-Met Podajniki ślimakowe, Filtry odpylające, Przepustnice motylowe, krążnik,Silosy, Dozowniki Celkowe, Czujnik poziomu, Guma, mieszalnik betonu, rękaw załadunkowy, zawór,

Regulamin Sprzedaży

§I. Ogólne

1. Niniejsze ogólne warunki sprzedaży, dostaw i płatności są obowiązujące o ile pisemnie nie ustalono inaczej.
2. Przyjęcie potwierdzenia zamówienia jak również odbiór towaru jest jednoznaczny z akceptacją ogólnych warunków sprzedaży sprzedającego nawet, jeżeli w zamówieniu zamawiający załącza lub podaje swoje warunki dostaw. Uzupełnienie lub zmiana zamówienia jest tylko wtedy wiążące, o ile zostanie zaakceptowane przez obydwie strony, w formie pisemnej pod rygorem nieważności.
3. Niniejsze warunki obowiązują w przypadku realizacji kolejnych zamówień z tym samym zamawiającym, także w przypadku zamówień ustnych lub telefonicznych.

§II. Zawarcie umowy sprzedaży

1. Oferty sprzedającego pozostają otwarte i niewiążące. Umowa dostawy zostaje zawarta z chwilą wysłania potwierdzenia realizacji zamówienia, przez Sprzedającego na adres pocztowy, adres e-mail lub fax wskazany przez Zamawiającego.
2. Odstępstwa, uzgodnienia ustne oraz uzgodnienia z przedstawicielami wymagają pisemnego potwierdzenia.
3. Informacje przekazywane na piśmie w katalogach, takie jak, rysunki, potwierdzenia zamówień, cenniki, katalogi nie są wiążące. Informacje, rysunki, ceny, opisy, wymiary, ciężary przekazywane w formie pisemnej są wiążące, jeżeli zostały pisemnie potwierdzone.

§III. Ceny i warunki płatności

1. Warunki dostaw, ceny podane w naszych katalogach, materiałach informacyjnych, cennikach, a także w kosztorysach są niewiążące. Wszystkie podawane przez nas ceny są cenami netto i bez dodatkowych uzgodnień rozumiane są jako ceny na bazie EXW Bolesławiec ( siedziba przedstawiciela producentów w Polsce ) z doliczeniem opakowania, transportu i załadunku, cła i opłat utylizacji (o ile występują). Dodatkowo doliczany jest ustawowy podatek VAT. Jeżeli nastąpiło pisemne uzgodnienie cen są one wiążące w dniu dostawy wg obowiązujących cen cennikowych z doliczeniem pozostałych kosztów dostawy i podatku VAT. Ustalone między stronami ceny, są obowiązujące z zastrzeżeniem, że dane na podstawie których opracowano ofertę nie ulegną zmianie.
2. O ile nie uzgodniono inaczej płatność następuje po otrzymaniu faktury w ustalonym terminie. Każda ze stron pokrywa opłaty bankowe odpowiednio we własnym zakresie.
3. Wszelkiego rodzaju niezgodności w fakturach VAT należy zgłaszać Sprzedającemu niezwłocznie, a najpóźniej w terminie 2 tygodni od daty otrzymania faktury VAT. Po tym terminie faktura zostaje przyjęta za uzgodnioną i reklamacje z tego tytułu nie będą uwzględniane.
4. Prawo zamawiającego do zatrzymania rzeczy sprzedającego jest wykluczone, o ile nie jest oparte na tym samym stosunku umownym. Rozliczenie wzajemnych roszczeń dozwolone jest tylko wówczas, gdy są one bezsporne, uzgodnione przez strony w formie pisemnej oraz ustalone zgodnie z prawem.
6. Sprzedający jest uprawniony do naliczenia odsetek ustawowych zamawiającemu, od pierwszego dnia przypadającego po dniu wymagalności wystawionych faktur VAT za dostawy towarów i usług.
5. Celem zabezpieczenia realizacji niniejszym warunków, strony mogą ustalić, iż Zamawiający w terminie 7 dni od daty złożenia zamówienia, uiści na wskazane przez Sprzedającego konto zadatek w kwocie do 100% wartości złożonego zamówienia
6. W przypadku, gdy zamawiający zalega z płatnością wymagalnej kwoty faktury w całości lub w części, sprzedający ma prawo żądać natychmiastowego uregulowania wszystkich niezapłaconych faktur. Za wszystkie pozostałe dostawy, sprzedający może domagać się od zamawiającego: uiszczenia zadatku w wysokości 100% wartości każdego zamówienia netto, a po upływie okresu 14 dni od daty wymagalności zaległej faktury, sprzedający ma prawo rozwiązać umowę ze skutkiem natychmiastowym, domagając się od Zamawiającego dokonania zwrotu towaru, za który Zamawiający zalega choćby częściowo z zapłatą. Sprzedający może wyrazić zgodę
7. O ile nie uzgodniono inaczej, sprzedający ma prawo do zaliczenia wpływu środków pieniężnych od zamawiającego na poczet najstarszych niezapłaconych należności oraz wszystkich z tym związanych kosztów dodatkowych. Każdy pisemny monit, wysłany do Zamawiającego po wystąpieniu zwłoki w płatności będzie obciążał zamawiającego zryczałtowaną kwotą 10,00 PLN.
8. W przypadku nieuzasadnionego odstąpienia zamawiającego od zamówienia, sprzedający ma prawo do obciążenia zamawiającego kosztami związanymi z realizacją zamówienia w wysokości 100% ceny sprzedaży brutto, odrębnie za każdą rozpoczętą realizację zamówienia i utracone korzyści.
9. Sprzedający ma prawo do odstąpienia od realizacji zamówienia w trybie natychmiastowym w przypadku braku uiszczenia zadatku lub okazania ustalonego przez strony zabezpieczenia, w terminie 7 dni od daty, którą strony ustaliły do wniesienia zadatku lub okazania zabezpieczenia.
10. W przypadku nieterminowych płatności, za co najmniej 2 złożone zamówienia, sprzedający ma prawo do wstrzymania realizacji dostaw kolejnych zamówień do czasu uregulowania zaległości. W tym przypadku sprzedającemu służy prawo dochodzenia zapłaty kar umownych w wysokości 0,1% za każdy dzień opóźnienia.

§IV. Warunki dostaw

1. Warunki oraz terminy dostaw uważa się za uzgodnione o ile obie strony ustaliły wszelkie szczegóły zgodnie z zapisem §II ust. 1 niniejszych warunków.
2. Dostawa może być zrealizowana przez Sprzedającego wyłącznie, gdy wszelkie handlowe i techniczne uzgodnienia zostały dokonane między stronami, uzyskano ewentualne dopuszczenia, zamawiający poczynił przygotowania do przyjęcia dostawy oraz zostały dokonane przez zamawiającego wymagane płatności. W przeciwnym przypadku termin dostawy zostanie uzgodniony osobno.
3. Termin dostawy zostaje dotrzymany o ile przedmiot zamówienia opuścił teren zakładu produkcyjnego dostawcy lub została zgłoszona gotowość towaru do wysyłki.
4. Zobowiązanie dotrzymania uzgodnionego terminu dostawy jest uwarunkowane nienaruszonym tokiem produkcyjnym, w szczególności nie wystąpieniem siły wyższej lub innych zakłócających zdarzeń po stronie sprzedającego, jego poddostawców lub przedsiębiorstw transportowych, a w szczególności awarii produkcyjnych, pożaru, powodzi, strajku, lokautu, braku siły roboczej, energii lub surowców do produkcji, a także niekorzystnych decyzji urzędowych. W takich przypadkach termin dostawy nie może być traktowany jako wiążący, a zamawiający upoważnia sprzedającego do odstąpienia w całości lub części od realizacji kontraktu. W przypadku przedłużenia terminu dostawy lub zwolnienia sprzedającego z realizacji kontraktu zamawiającemu nie przysługuje prawo do żądania odszkodowania o ile został o tych zdarzeniach poinformowany. Dopuszcza się dostawy częściowe w ramach całego zamówienia. Będą one rozliczane natychmiast po wysyłce – ale nie później niż w terminie 2 dni od daty dostawy – niezależnie od reszty dostawy.

5. Szczególne warunki dotyczące realizacji dostawy ze strony zamawiającego są uwzględnione o ile zostały przekazane w formie pisemnej. Wszelkie koszty związane z tym zdarzeniem ponosi zamawiający.
6. Sprzedający nie przyjmuje zwrotu towarów. W szczególnych przypadkach przyjęcia zwróconego towaru zostanie wystawiona faktura korekta VAT wg cen z dnia wystawienia faktury dotyczącej przedmiotowej dostawy. Wyklucza się zwrot towaru używanego.
7. W przypadku opóźnienia wysyłki towaru na wniosek zamawiającego, zostaną mu naliczone koszty, powstałe wskutek magazynowania, poczynając od upływu jednego miesiąca po zgłoszeniu Zamawiającemu gotowości wysyłki przez Sprzedającego. W przypadku opóźnienia w dostawie z winy lub na wniosek zamawiającego, Sprzedający każdorazowo ma prawo naliczać tytułem magazynowania zamówionego towaru co najmniej 0,5% wysokości kwoty faktury brutto miesięcznie.

§V. Wysyłka, przejście ryzyka i przejęcie towaru

1. Wysyłka następuje zawsze na rachunek i ryzyko zamawiającego, W przypadku braku podania dokładnego adresu dostawy przez zamawiającego towar zostaje wysłany najtańszym kosztem i bez specjalnych zobowiązań dotyczących przesyłki.
2. Na wniosek zamawiającego i jego pisemnego potwierdzenia przesyłka zostaje ubezpieczona od uszkodzeń w czasie transportu, kradzieży ognia i powodzi oraz pozostałego ryzyka.
3. Ryzyko utraty przy dostawach realizowanych „z zakładu” w chwili przekazania towaru spedycji, kolei, poczty lub kierowcy przechodzi na konkretnego dostawcę/przewoźnika. Dotyczy to również przypadków przeładunku na pojazdy sprzedającego w celu dokonania wysyłki jak również odbioru własnym środkiem transportu. Najpóźniej ryzyko przechodzi na zamawiającego z chwilą opuszczenia zakładu lub magazynu, również wtedy, gdy dostawa odbywa się w częściach lub, gdy sprzedający przejął dodatkowo inne świadczenia, np. koszty wysyłki, dostawę, montaż u klienta itp.
4. W przypadku przesunięcia terminu dostawy wskutek zdarzeń leżących po stronie zamawiającego, ryzyko utraty towaru przechodzi na zamawiającego w chwili potwierdzenia przez sprzedającego gotowości towaru do wysyłki. Sprzedający jest wówczas zobowiązany na żądanie i odpłatnie ubezpieczyć towar, którego to dotyczy.
5. Jeśli zamawiający z własnej winy zwleka z przyjęciem towaru przez okres dłuższy niż 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o podstawieniu towaru do dyspozycji, wówczas – po upływie wyznaczonego terminu dodatkowego w wysokości dalszych 14 dni – sprzedający jest uprawniony do odstąpienia od umowy i żądania odszkodowania zamiast usługi, włącznie z ewentualnymi nakładami dodatkowymi. W przypadku nieodebrania przedmiotu kupna przez zamawiającego, sprzedającemu przysługuje prawo odszkodowania w wysokości 30% uzgodnionej ceny sprzedaży. Kwota odszkodowania może być wyższa, jeśli szkoda po stronie sprzedającego przekracza 30% uzgodnionej ceny sprzedaży. Jeśli podczas zwłoki zamawiającego w przyjęciu towaru wystąpi u sprzedającego niemożność lub niezdolność do wykonania usługi, za którą sprzedający nie ponosi odpowiedzialności, lub jeśli odpowiedzialność za owe okoliczności ponosi wyłącznie lub w przeważającej większości zamawiający, zostaje on zobowiązany do pokrycia wszelkich kosztów związanych z niemożliwością skutecznego dokonania dostawy.
6. Wszelkie uszkodzenia, niezgodność dostawy należy zgłaszać nie później niż w ciągu 3 dni od daty dostarczenia towaru.

§VI. Zastrzeżenie własności

1. Towar pozostaje własnością sprzedającego do chwili wypełnienia wszystkich zobowiązań wynikających z realizacji zamówienia oraz do chwili całkowitej zapłaty za towar, niezależnie od tego czy w związku ze związaniem przedmiotów dostawy z gruntem lub dalszym zbyciem ich podmiotom trzecim, podmioty trzecie mogłyby zgłosić jakiekolwiek roszczenia i żądania względem Sprzedającego. W takich przypadkach Zamawiający oświadcza, że do czasu wywiązania się z warunków zamówienia i do momentu uiszczenia pełnej ceny sprzedaży wraz z wszelkimi kosztami dodatkowymi, przedmioty objęte niniejszymi warunkami, pozostają własnością Sprzedającego, a po stronie Zamawiającego spoczywa obowiązek zaspokojenia wszelkich roszczeń wskazanych podmiotów trzecich. W szczególności dotyczy to żądań wynikających z bieżących kontraktów handlowych lub przyszłych kontraktów, czeków i weksli aż do momentu uregulowania wszystkich zobowiązań.
2. Dochodzenie roszczeń z tytułu zastrzeżenia własności, jak i zajęcie przez sprzedającego przedmiotów dostawy, które to czynności wymagają zachowania formy pisemnej, są jednoznaczne z rozwiązaniem przez sprzedającego umowy w trybie natychmiastowym.
3. Dla zabezpieczenia roszczeń sprzedającego wobec zamawiającego powstałych w związku z realizacją niniejszych warunków sprzedaży, dostaw i płatności, łącznie z roszczeniami dodatkowymi i podatkiem obrotowym, zamawiający przelewa na rzecz sprzedającego swoje wierzytelności, które powstaną w stosunku do podmiotów trzecich, w związku z przetworzeniem, połączeniem, pomieszaniem lub zbyciem przedmiotów objętych niniejszymi warunkami, z zastrzeżeniem, że jeśli zamawiający uiści pełną kwotę wartości zamówienia wraz ze wszystkimi kosztami dodatkowymi, odsetkami, karami umownymi ect. – niniejszy przelew w tym zakresie traci moc. Do chwili uregulowania pełnej płatności za dostarczony towar, pozostaje on własnością sprzedającego.
4. Niezależnie od tego sprzedający zachowuje prawo do ściągania wierzytelności we własnym zakresie; jednakże zobowiązuje się wstrzymać od czynności windykacyjnych, dopóki zamawiający regularnie i bez opóźnień dokonuje płatności. W przeciwnym wypadku sprzedający może zażądać wskazania przez zamawiającego scedowanych wierzytelności swoich dłużników, podania wszystkich informacji koniecznych do ściągnięcia wierzytelności oraz przekazania związanych z tym dokumentów. Na żądanie sprzedającego zamawiający musi poinformować swoich klientów o przekazaniu wierzytelności.
5. Zamawiający jest zobowiązany do zabezpieczenia towaru oraz zabezpieczenia się względem ryzyka utraty towaru związanego z przekazaniem (dostawą) do swoich klientów aż do chwili pełnej zapłaty za towar. Zamawiający nie jest uprawniony do dysponowania przedmiotami dostawy w inny sposób, a szczególności do przekazywania ich w zastaw i przenoszenia własności w celu zabezpieczenia wierzytelności. Przy zajęciu jak i konfiskacie lub dysponowaniu przez osoby trzecie w inny sposób, zamawiający winien wskazać sprzedającego jako właściciela przedmiotu dostawy. Jest on zobowiązany do udostępnienia wszelkich informacji i dokumentów, dotyczących przedmiotowej dostawy, które umożliwią dochodzenie swoich praw sprzedającemu. Wynikające z tego tytułu koszty ponosi zamawiający, o ile nie są one poniesione przez stronę trzecią. Należy o tym powiadomić strony trzecie.
6. Towar pozostający własnością sprzedającego należy oznakować. Wszystkie koszty związane z dochodzeniem praw sprzedającego wobec osób trzecich ponosi zamawiający.
7. Na żądanie zamawiającego sprzedający może zobowiązać się do rezygnacji z zastrzeżenia własności po spełnieniu przez niego żądań związanych z przedmiotem zakupu i jeżeli na pozostałe żądania wynikające z tej umowy istnieje odpowiednie zabezpieczenie. Poza tym sprzedający może zgodzić się na wydanie na żądanie zamawiającego, wybranych przez sprzedającego zabezpieczeń, jeżeli ich wartość przekracza wartość zabezpieczanych, jeszcze nie uregulowanych roszczeń o ponad 20 % wartości zamówienia. Strony ustalą w formie pisemnej pod rygorem nieważności warunki wydania i wskażą zabezpieczenia podlegające wydaniu.
8. W przypadku zachowania prawa własności przez sprzedającego jest on upoważniony do dalszej odsprzedaży osobom trzecim. Za straty sprzedającego i związane z nimi wierzytelności wynikające z niniejszych warunków odpowiada zamawiający.

§VII. Gwarancja

1. Jakość towarów dostosowana jest do uzgodnionych przez strony warunków technicznych. Powoływanie się na ewentualne normy techniczne lub raporty z badań służy opisaniu wydajności, nie należy jednak traktować tego jako gwarancji jakości lub trwałości.
2. Zamawiający jest zobowiązany do przeprowadzenia natychmiastowej kontroli jakościowej i ilościowej dostarczonego towaru. Ewentualnie stwierdzone braki lub wady zamawiający powinien zgłosić niezwłocznie w terminie 3 dni od otrzymania sprzedającemu. Brakujące lub uszkodzone elementy powinny być udostępnione sprzedającemu celem przeprowadzenia kontroli względnie, dostarczone na życzenie i koszt zamawiającego do jego siedziby, w terminie 3 dni od stwierdzenia braków lub uszkodzeń. Braki, których nie stwierdzono podczas dokładnych oględzin w podanym terminie należy zgłosić niezwłocznie po ich stwierdzeniu. Uchybienie powyższym wymogom wyklucza odpowiedzialność sprzedającego po upływie ustawowych terminów przedawnienia roszczeń z tytułu szkód materialnych, chyba że nastąpiło rozmyślne przemilczenie. W kwestiach nieuregulowanych mają zastosowanie przepisy Kodeksu Cywilnego.
3. Prowadząc postępowanie dotyczące reklamacji sprzedający nie rezygnuje z możliwości podniesienia zarzutu nieterminowego przedłożenia reklamacji lub jej niekompletności.
4. Sprzedający nie ponosi odpowiedzialności za szkody lub uszkodzenia spowodowane użytkowaniem niezgodnym z instrukcją obsługi.
5. Okres gwarancji wynosi 12 miesięcy od daty dostawy przedmiotu kupna-sprzedaży, w przypadku jednozmianowego systemu pracy. Wyklucza się roszczenia zamawiającego z tytułu wad zakupionych u Sprzedającego, a następnie używanych przez Zamawiającego przedmiotów zamówienia.
6. W celu usunięcia usterki zgłoszonej przez Zamawiającego i przyjętej przez sprzedającego, sprzedający określa sposób usunięcia usterki oraz sposób zwrotu uszkodzonych części. Uszkodzone części stanowią własność sprzedającego i na jego żądanie powinny zostać zwrócone. W przypadku braków w realizacji zamówienia potwierdzonych przez sprzedającego lub konieczności naprawy, sprzedający ponosi koszty do wysokości wartości brakujących elementów lub części zamiennych. W razie niespełnienia przez sprzedającego tego zobowiązania w terminie uzgodnionym wcześniej przez strony, wynikającym z możliwości dostarczenia części zamiennych przez producenta lub w przypadku pięciokrotnych nieskutecznych prób usunięcia wad, zamawiający jest uprawniony według swojego wyboru do zakupu po obniżonej cenie, lub w przypadku znacznych braków, do rozwiązania umowy w zakresie dotyczącym brakujących elementów i zapłaty za dostarczone wcześniej elementy. Sprzedający nie ponosi odpowiedzialności z tytułu przestoju parku maszyn kupującego i związanych z tym strat czy utraconych korzyści, związanego z ustalonym przez strony terminem dostarczenia części zamiennych przez producenta lub dokonania naprawy uszkodzonej maszyny lub jej części. Dalsze roszczenia, szczególnie dotyczące zwrotu kosztów lub roszczenia odszkodowawcze, zwłaszcza z tytułu utraconych zysków lub inne roszczenia z tytułu strat majątkowych spowodowanych przez braki lub następstwo braków są możliwe tylko w ramach określonych postanowieniami i ograniczeniami niniejszych warunków. Sprzedający nie ponosi odpowiedzialności z tytułu rękojmi, szczególnie w przypadku spowodowania szkody przez zamawiającego lub osobę trzecią w wyniku uchybienia przepisom dotyczącym obsługi, konserwacji i zabudowy, nieodpowiedniego lub niezgodnego z przeznaczeniem stosowania, błędnego lub niedbałego obchodzenia się, naturalnego zużycia jak i ingerencji w przedmiot dostawy. Dotyczy to również nieprawidłowego montażu lub rozruchu wykonanego przez zamawiającego lub osobę trzecią, niedbałego obchodzenia się lub nadmiernej eksploatacji, stosowania uszkodzonych narzędzi, zamienników materiałów, błędnych prac budowlanych, niewłaściwego podłoża, wpływów chemicznych, elektrochemicznych lub elektrycznych a także nieodpowiednio, bez uprzedniego pozwolenia sprzedającego, przeprowadzonych zmian lub prac remontowych. Sprzedający nie ponosi odpowiedzialności za wady powstałe w wyniku niestosowania się do wskazówek ujętych w instrukcji obsługi, przekazywanej zamawiającemu w momencie dostawy, niezależnie od formy przekazania. Tylko w nagłych przypadkach zagrożenia bezpieczeństwa pracy użytkownika/zamawiającego towar, o których zamawiający powinien niezwłocznie powiadomić sprzedającego, zamawiający ma prawo usunąć usterki, awarie towaru samodzielnie lub przy pomocy osób trzecich i żądać od sprzedającego zwrotu uzgodnionych przed przystąpieniem do usuwania awarii, usterek, poniesionych przez zamawiającego udokumentowanych, uzasadnionych kosztów.

§VIII. Ograniczenie odpowiedzialności

1. Sprzedający nie odpowiada za niezawinione szkody spowodowane wadami przedmiotu sprzedaży.
2. Przedawnienie roszczeń z tytułu gwarancji między sprzedającym a zamawiającym jest uregulowane w § VII . W przypadku roszczeń odszkodowawczych obowiązują przepisy Kodeksu Cywilnego.

§IX. Postanowienia końcowe

1. Jeżeli dostawy odbywają się według rysunków lub innych wytycznych zamawiającego, ponosi on odpowiedzialność za prawidłowość dostawy i ochronę praw patentowych osób trzecich; Zamawiający ponosi wyłączną odpowiedzialność za wszelkie dostarczone sprzedającemu materiały stanowiące podstawę realizacji zamówienia, w tym za wszelkie rysunki, projekty, materiały, dane i inne źródła wiedzy i związane z nimi prawa autorskie, patentowe i inne osób trzecich.
2. Niniejsze ogólne warunki sprzedaży stanowią integralną część zamówienia składanego przez kupującego. Złożenie zamówienia przez kupującego jest jednoznaczne z akceptacją treści niniejszych warunków.
3. Miejscem wykonania zobowiązań jest miejsce siedziby właściwe sprzedającemu.
4. W sprawach nieuregulowanych niniejszymi warunkami zastosowanie mają przepisy Kodeksu Cywilnego.